BIP
Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce
Przykazanie podoficerskie

 POLSKIEMU PODOFICEROWI !!!„A więc zostałeś mianowany, kolego, kapralem.
Otrzymałeś tę szarżę za odwagę i przytomność, okazaną podczas wczorajszego wywiadu.
Czy wiesz, ty, jakie obowiązki wziąłeś na siebie, dodawszy drugi srebrny pasek na swe naramienniki?
Czy wiesz, ty, jak wielki to zaszczyt być podoficerem Polskiej Armii?
Jesteś dowódcą sekcji... . Odpowiadasz za tych ludzi, którzy do niej należą, przodować im musisz przykładem i odwagą... .
Dostałeś pluton – pogłębiaj swoje wiadomości wojskowe, byś się umiał z zadania wywiązać i honoru podoficerskiego nie splamił.
Jesteś dowódcą drużyny - „Jaki pan, taki kram“ - jedynie od ciebie, od twojej gorliwości i służbistości zależeć będzie, czy drużyna będzie karną i porządną.
Jesteś furjerem... . Dbaj o to, by kompanja należycie była zakwaterowana i by każdy żołnierz otrzymał to, co mu się należy, nie znaj protekcji przy rozdzielaniu np. marmolady.
Jesteś magazynierem... . Trzymaj w porządku powierzoną twej pieczy własność skarbową.
Jesteś podoficerem broni... . Staraj sią, by w twej kompanji była broń w jak najlepszym stanie i by służyła innym kompanjom za przykład.
Jesteś podoficerem kuchennym... . Strzeż w kuchni czystości i dawaj twym kolegom, szarej braci żołnierskiej, jak najlepszą strawę.
Pełnisz obowiązki sierżanta szefa kompanji – dawaj jak najlepszy przykład podwładnym ci podoficerom, bądź dla nich przełożonym, ale i bratem.
A przede wszystkiem, podoficerze polski, bądź ciągle i zawsze polskim podoficerem. Pamiętaj, że Ojczyzna patrzy na ciebie i oczekuje od ciebie, jako najlepszego jej syna, wierności, posłuszeństwa, dzielności i poświęcenia.
Tak. Ona się nie zawiedzie na tobie, polski podoficerze. Ty, któryś dzielnością swą zapełnił karty historii polskich walk o niepodległość, teraz w wolnej Ojczyźnie spełnisz ochoczo i sumiennie twardy lecz piękny obowiązek.” 

 

POLSKI PODOFCIER część I
ppor. WIKTOR BRUMMER
MINISTERSTWO SPRAW WOJSKOWYCH
WARSZAWA – 1920 GŁÓWNA KSIĘGARNIA WOJSKOWA

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych