BIP
Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce
Aktualności
99 lat Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej
05.09.2018
W poniedziałek, 3 września 2018 roku, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce obchodziło jubileusz 99-lecia swojego istnienia.

W poniedziałek, 3 września, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej uczciło pamięć kilku pokoleń marynarzy, którzy tworzyli tradycję i historię jednej z najstarszych jednostek Marynarki Wojennej. W czasie uroczystego apelu żołnierze CSMW otrzymali wyróżnienia w postaci tytułów honorowych „Zasłużony Żołnierz RP III stopnia”, „Listu pochwalnego ze zdjęciem na tle sztandaru” oraz medale resortowe. Komendant kmdr Grzegorz Okuljar wręczył również akty mianowania na wyższy stopień wojskowy. Uroczysty apel uświetnili licznie przybyli goście i rezerwiści CSMW wśród których znaleźli się m.in. dowódca Centrum Operacji Morskich – Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski, wiceburmistrz Ustki Bartosz Gwóźdź-Sproketowski, starosta słupski Zdzisław Kołodziejski, wiceadmirał w st. spocz. Maciej Węglewski, Prezes Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej, dowódcy jednostek wojskowych garnizonu Ustka i Słupsk, przedstawiciele policji, straży granicznej, straży pożarnej oraz byli komendanci CSMW: komandorzy Zbigniew Wądołowski, Zenon Juchniewicz, Robert Kozacki. WIceadmirał Jaworski odniósł się w swoim przemówieniu do kluczowego znaczenia ludzi w Marynarce Wojennej, którzy są szkolenie w Centrum i stanowią największą siłę polskiej floty  - Mówiąc o Marynarce Wojennej jednym tchem wymieniamy okręty, samoloty i śmigłowce. Jednakże to tylko technika, a prawdziwą siłę naszej floty stanowią ludzie. To profesjonalizm i doświadczenie polskich marynarzy jest naszym najcenniejszym dobrem. Aby temu sprostać potrzebna jest wiedza oraz dobre przygotowanie do służby. Właśnie tutaj, w Waszej jednostce, w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej zdobywają ją przyszli specjaliści, którzy potem mają znaczący wpływ na to jak jesteśmy postrzegani [...]Przez kolejne 99 lat dbaliście, aby do jednostek naszej floty trafiali marynarze doskonale przygotowani do wypełniania swoich zadań. Niewątpliwie Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej było, jest i będzie jednostką bez której polska flota nie jest w stanie funkcjonować na wysokim poziomie - podkreślił dowódca COM.

Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej im. wiceadmirała Józefa UNRUGA wspólnie ze Szkołą Podoficerską Marynarki Wojennej w Ustce i Ośrodkiem Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni przygotowują oficerów, podoficerów, marynarzy zawodowych, kadetów i elewów służby przygotowawczej do służby na okrętach oraz w jednostkach brzegowych Marynarki Wojennej i innych rodzajów Sił Zbrojnych, a także w Narodowych Siłach Rezerwowych. CSMW jako największy ośrodek szkolenia w Marynarce Wojennej podlega bezpośrednio Dowódcy Generalnemu RSZ. Centrum szkoli żołnierzy w około 50 specjalnościach wojskowych na bazie nowoczesnej infrastruktury szkoleniowej, na którą składa się: prawie 40 trenażerów i symulatorów wykorzystujących najnowsze technologie informatyczne, obiekty szkolenia ogólnowojskowego (place ćwiczeń, strzelnice, obiekty sportowe), gabinety specjalistyczne i laboratoria oraz baza poligonowa do szkolenia specjalistycznego (zespół poligonów obrony przeciwawaryjnej okrętu (OPA), ośrodek obrony przed bronią masowego rażenia (OPBMAR) z placem szkolenia napalmowego, komora dymowa i rozgorzeniowa).

Ustecki ośrodek prowadzi zintegrowane szkolenia załóg okrętowych i dywizjonów w zakresie szkolenia strzeleckiego, szkolenia z obrony przeciwawaryjnej okrętu (OPA), indywidualnych technik ratunkowych (ITR) i przeciwpożarowych. Jest organizatorem kursów doskonalących i szkoleń specjalistycznych dla kadry jednostek wojskowych MW. Dwukrotnie, w 1998 i 2008 roku, było wyróżnione Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych, najwyższą formą wyrażenia uznania jednostki wojskowej za działalność służbową.

Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej im. wiceadmirała Józefa UNRUGA w Ustce, jako główny ośrodek szkolenia specjalistów w korpusie podoficerów i marynarzy zawodowych, dziedziczy całość tradycji szkolenia załóg okrętowych II Rzeczypospolitej. 99 lat temu, 3 września 1919 roku został zainaugurowany pierwszy kurs szkolenia specjalistów morskich w Szkole Marynarzy w Modlinie. Fakt ten zapoczątkował szereg działań, które dały podstawy do dynamicznego rozwoju morskiego szkolnictwa w latach dwudziestych i trzydziestych. W 1935 roku powołano do życia Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty (CWSF) w Gdyni, w którym skoncentrowano szkolenie specjalistów morskich. Już niebawem okazało się, że szkolenie marynarzy było bardzo efektywne, co udowodniła bohaterska postawa marynarzy w tragicznych dziejach września 1939 r. i w kampaniach morskich II wojny światowej. Po zajęciu Polski przez Niemców, szkolenie odbywało się na terenie Francji i Wielkiej Brytanii. W 1944 roku utworzono na terenie Polski 1 Samodzielny Morski Batalion Zapasowy. Po zmianach organizacyjnych, batalion został rozformowany. W zamian utworzono Szkołę Specjalistów Morskich oraz Kadrę Marynarki Wojennej (ośrodek odpowiadający za szkolenie podstawowe), które zostały przeniesione w 1947 roku z Gdańska do poniemieckich koszar w Ustce. 7 lat później został utworzony Ośrodek Szkolenia Specjalistów Morskich, który w 1963 roku przyjął nazwę Centrum Szkolenia Specjalistów Marynarki Wojennej. W historii morskiego szkolnictwa specjalistycznego swoje szczególne miejsce zapisali m.in. kontradmirał Włodzimierz Steyer – komendant Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty w latach trzydziestych, późniejszy dowódca Rejonu Umocnionego Hel w czasie kampanii wrześniowej, a po wojnie Dowódca Marynarki Wojennej, czy kmdr por. Franciszek Dąbrowski – Komendant Kadry Marynarki Wojennej po wojnie, a wcześniej legendarny zastępca dowódcy Składnicy Tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939 roku.< br> Na pamiątkę inauguracji pierwszego szkolenia w 1919 roku i wręczenia sztandaru w 1994 roku współczesne Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej obchodzi swoje święto.

GALERIA

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych