BIP
Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce
Aktualności
Elewi rozpoczęli III turnus szkolenia służby przygotowawczej
28.09.2018
W dniach 25-26 września br., ostatnia w tym roku grupa elewów służby przygotowawczej rozpoczęła szkolenie.

W dniach 25-26 września br., 209 ochotników w tym 72 kobiety z różnych regionów kraju rozpoczęło szkolenie, przygotowujące do pełnienia służby wojskowej w korpusie szeregowych. W trakcie uroczystej inauguracji szkolenia zastępca komendanta kmdr por. Dariusz Cebulka przedstawił elewom przebieg planowanych zamierzeń szkoleniowych oraz kluczowe zasady pełnienia służby.

Pierwszym etapem ich pobytu będzie szkolenie podstawowe. W trakcie tego szkolenia żołnierze poznają zasady regulaminowe i dyscyplinarne, budowę i zasady obchodzenia się z bronią, przejdą szkolenie medyczne, saperskie, inżynieryjne, taktyczne i ogniowe. Przygotowano dla nich także zajęcia z historii Marynarki Wojennej, obrony przeciwlotniczej, obrony przed bronią masowego rażenia, terenoznawstwa, ochrony środowiska, wychowania fizycznego, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. W sobotę, 20 października, elewi złożą uroczystą przysięgę wojskową. Po zdaniu egzaminów, przystąpią do szkolenia specjalistycznego w kilkunastu specjalnościach wojskowych m.in. z zakresu obsługi radiostacji średniej mocy, urządzeń: elektrotechnicznych i nawigacyjnych, pokładowych, hydroakustycznych, sygnalizacyjnych, obsługa silników spalinowych, systemów wodno-paliwowych i powietrznych okrętu, przenośnego zestawu rakietowego, artylerii małego kalibru czy też artylerii przeciwlotniczej – w sumie w 12 specjalnościach wojskowych.

Służba przygotowawcza to rodzaj służby wojskowej wprowadzony dla osób, które nigdy nie jej pełniły, a chcą odbyć szkolenie wojskowe i w przyszłości wstąpić w szeregi armii zawodowej lub Narodowych Sił Rezerwowych. Proces kształcenia został podzielony na dwa okresy: szkolenie podstawowe oraz szkolenie specjalistyczne, przygotowujące ochotników do objęcia konkretnych stanowisk. Z chwilą rozpoczęcia pełnienia służby, żołnierze służby przygotowawczej w korpusie szeregowych otrzymują tytuł elewa. Okres służby przygotowawczej kończy się egzaminem, który będzie podstawą do ubiegania się o stanowiska służbowe w armii czynnej lub w rezerwie. Służba przygotowawcza ma charakter całkowicie dobrowolny i dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet, którzy, jak do tej pory, wykazują duże zainteresowanie wstąpieniem w szeregi Wojska Polskiego.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych