BIP
Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce
Aktualności
Dzień Pamięci i pożegnanie elewów
21.12.2018
W piątek, 21 grudnia br., na uroczystym apelu, marynarze, minutą ciszy uczcili pamięć o poległych i zmarłych żołnierzach w misjach i operacjach wojskowych. Komendant CSMW pożegnał elewów służby przygotowawczej po zakończonym szkoleniu.

Marynarze z CSMW i SPMW minutą ciszy oddali hołd kilkudziesięciu poległym i kilkuset rannym polskim żołnierzom, którzy ponieśli ofiarę życia i zdrowia w czasie wykonywania obowiązków na misjach pokojowych i stabilizacyjnych poza granicami państwa, począwszy od 1953 roku. Dzień 21 grudnia został ustanowiony Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej Nr 296/MON z dnia 23 lipca 2015 roku. 21 grudnia to symboliczna data, która jest związana z uczczeniem pamięci pięciu żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc, którzy w dniu 21 grudnia 2011 roku polegli w Afganistanie.

W trakcie uroczystego apelu komendant CSMW kmdr Grzegorz Okuljar wręczył kadrze CSMW medale resortowe, a następnie pożegnał 187 marynarzy elewów służby przygotowawczej, którzy pomyślnie ukończyli szkolenie.

W swoim przemówieniu odniósł się do przebiegu szkolenia: - Trzy miesiące temu przyszliście do Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej by zrealizować swoje cele życiowe, by sobie coś udowodnić, zmierzyć się z własnymi słabościami […]. Mam nadzieję, że wszyscy tak jak tutaj stoicie, będziecie miło wspominać pobyt w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej z przekonaniem dobrze wypełnionego obowiązku. Dziękuję waszym przełożonym za wysiłek włożony w Wasze szkolenie – podkreślił komendant CSMW.

Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych