BIP
Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce
Aktualności
UNRUG BIKE RACE 2019
03.06.2019
560 km przejechali żołnierze z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce aby uczcić jubileusz 100-lecia jednostki.

W miniony poniedziałek ( 27.05.) żołnierze z CSMW w Ustce wyruszyli rowerami w podróż historyczno-wojskową przez Polskę, podróż o wdzięcznej nazwie Unrug Bike Race 2019.

Głównym celem tego rajdu była miejscowość Sielec-miejsce, gdzie żył admirał floty Józef Unrug- patron Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Żołnierze chcąc w ten sposób uczcić jubileusz 100-lecia jednostki odwiedzali historyczne miejsca związane ze szkoleniem specjalistów MW, min. Gdynię Oksywie, koszary Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty i gdański Nowy Port, w którym odwiedzili koszary Kadry MW i Pułku Szkolnego z 1945r. i 1946r. Będąc w Świeciu odwiedzili dawny budynek Szkoły Specjalistów Morskich, a w Toruniu historyczny budynek Kadry Szeregowych Floty.

Do Sielca żołnierze dojechali w niedzielę (2.06) przejeżdżając finalnie, przez ostatnie 7 dni, aż 560 km. W dawnej posiadłości admirała floty Józefa Unruga na malowniczych Pałukach, spotkali się z Panią Katarzyną Rodziewicz, obecną właścicielką Dworu Marzeń, która oprowadziła żołnierzy po majątku opowiadając przy tym o historii i życiu rodziny Unrugów. Tę historyczną opowieść z życia przedwojennych właścicieli, przeplatała wyjątkowymi szczegółami czym zadziwiała słuchaczy. Na koniec wizyty Pani Katarzyna zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek przy „admiralskiej kawie” i wspólną fotografię.

Wizyta w Sielcu zakończyła historyczno-wojskową podróż o nazwie Unrug Bike Race 2019.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych