BIP
Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce
Aktualności
Survival dla nauczycieli klas mundurowych dobiegł końca
14.06.2019
W piątek, 14.06, w CSMW w Ustce zakończyło się tygodniowe szkolenie z zakresu przetrwania warunkach naturalnych dla nauczycieli klas mundurowych. Do tego pilotażowego projektu zakwalifikowało się 18 nauczycieli z całej Polski.

 

W piątek zakończył się tygodniowy kurs przetrwania w warunkach naturalnych dla 18 nauczycieli klas mundurowych, którzy zakwalifikowali się do tego pilotażowego szkolenia organizowanego przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON wspólnie z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Program zajęć „survivalu dla nauczycieli” zaplanowany został tak, aby w pierwszej kolejności przekazać uczestnikom teoretyczne podstawy przetrwania w warunkach naturalnych. Metody przystosowania się w nieznanym terenie, podstawy terenoznawstwa, a nawet, co wydawałoby się prozaiczne, zasady pakowania się i przygotowania do survivalu, okazały się ciekawe i pouczające. Kolejny dzień zawierał już zajęcia na poligonie.

Instruktorzy, którymi byli marynarze z CSMW, to żołnierze z bogatym doświadczeniem i praktyczną wiedzą z zakresu SERE. Bardzo sprawnie uczyli kursantów jak połączyć zdobytą wcześniej teorię z praktyką i prawdziwymi realiami przetrwania w nieznanym terenie. Pokazywali nauczycielom jak zbudować schronienie, pozyskiwać jedzenie, uzdatniać wodę i za pomocą busoli określać kierunki stron świata. Ciekawymi okazały się zajęcia z terenoznawstwa, a zaraz później tzw. fire test - techniki polegające na rozpalaniu ognia w określonym czasie, za pomocą naturalnych sposobów i przy użyciu krzesiwa. Umiejętności te były szczególnie istotne, ponieważ w dalszej części kursu nauczyciele na przygotowanym przez siebie palenisku mieli za zadanie zagotować kubek wody. Test ten okazał się wymagający i był faktycznym sprawdzianem dotychczas przyswojonej wiedzy.

Zwieńczeniem tygodniowego szkolenia były zajęcia nocne w lesie. Nauczyciele musieli udowodnić, że zdobyli odpowiednie umiejętności oraz, że potrafią wykorzystać je w terenie. Musieli więc sami przygotować sobie bezpieczny nocleg oraz zorganizować obozowisko.

Dzięki zaangażowaniu i współpracy całej grupy, nie zaskoczyła ich ani burza, ani obfite opady deszczu, które pojawiły się w nocy. Jak się okazało, to właśnie pogoda okazała się czynnikiem, który pozytywnie zweryfikował dotychczas zdobyte przez nauczycieli umiejętności. Serdecznie gratulujemy!

Uroczyste zakończenie kursu odbyło się w sali konferencyjnej klubu CSMW. Certyfikaty ukończenia szkolenia, nagrody i upominki wręczyli: komandor Grzegorz Okuljar - komendant CSMW w Ustce oraz zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON - Zdzisław Ciosek.

GALERIA

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych