BIP
Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce
Aktualności
 Świeto Marynarki Wojennej -  w CSMW ruszyło szkolenie Legii Akademickiej
03.07.2019
We wtorek w CSMW miał miejsce uroczysty apel z okazji Święta Marynarki Wojennej połączony z inauguracją szkolenia studentów Legii Akademickiej i kadetów służby przygotowawczej.

Centralne obchody święta Marynarki Wojennej odbyły się w Gdyni w dniach 29 - 30 czerwca. W uroczystościach upamiętniających tradycję i historię polskich sił morskich uczestniczyła między innymi asysta honorowa z Centrum Szkolenia MW. Jednym z punktów obchodów święta MW był wojskowy capstrzyk, który w sobotę w godzinach wieczornych przeszedł ulicami Gdyni. Kolejnego dnia, w samo południe na skwerze Kościuszki odbył się uroczysty apel z okazji Święta Marynarki Wojennej, połączony z wręczeniem sztandaru Morskiej Jednostce Rakietowej. Niedzielne uroczystości zakończył festyn marynarski, w trakcie którego uczestnicy mieli możliwość obejrzenia sprzętu wojskowego: rakietowego, saperskiego, minerskiego, hydrograficznego, przeciwlotniczego oraz ratowniczego. Imprezę uatrakcyjniły występy artystyczne zespołów muzycznych.

Usteckie obchody uroczystości Święta Marynarki Wojennej odbyły się we wtorek 2 lipca. Uroczysty apel połączony został z inauguracją szkolenia studentów Legii Akademickiej i kadetów służby przygotowawczej, którzy w miniony weekend przekroczyli bramy koszar Centrum Szkolenia MW i Szkoły Podoficerskiej MW. Szkolenie rozpoczęło 114 studentów Legii Akademickiej i 75 kadetów służby przygotowawczej. Szkolenie LA zostało podzielone na dwie części zasadnicze: na część teoretyczną – realizowaną na uczelniach w trakcie roku akademickiego oraz część praktyczną realizowaną w jednostkach, centrach i ośrodkach szkolenia, która będzie trwać 6 tygodni i podzielona jest na dwa moduły:

•- moduł szkolenia podstawowego zakończony egzaminem i złożeniem przysięgi, która odbędzie się w sobotę, 20 lipca;

•- moduł szkolenia podoficerskiego zakończony egzaminem i mianowaniem na pierwszy stopień podoficerski.

Swoje korzenie obecna Legia Akademicka czerpie z ochotniczej formacji wojskowej o tej samej nazwie utworzonej 11 listopada 1918 roku z młodzieży studenckiej uczelni warszawskich, w większości członków Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). 26 listopada 1918 roku została przeformowana w regularny oddział piechoty Wojska Polskiego (36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej). Ponownie powołana do życia w 1929 roku, jako organizacja przysposobienia wojskowego słuchaczy wyższych uczelni w Polsce, działała z przerwami do roku 1939, a po 1989 roku została odtworzona jako stowarzyszenie.

                                                                                GaleriaMinisterstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych