BIP
Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce
Aktualności
UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO W USTCE
16.08.2019
Wczoraj w usteckim porcie u stóp pomnika „Ludziom Morza” odbyły się tradycyjne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Meldunek o gotowości pododdziałów Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej do apelu przyjął kmdr Grzegorz Okuljar.

Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu pododdziałów żołnierzy deptakiem Marynarki Polskiej, pod główne miejsce obchodów, czyli Port i Pomnik „Ludziom Morza”. Punktualnie o godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza Święta celebrowana z ołtarza usytuowanego na pokładzie okrętu ORP „Gopło”. Mszę w intencji Wojska Polskiego, w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców Ustki, turystów, władz miasta i samorządowców, odprawił kapelan wojskowy ks. kmdr por. Grzegorz Golec. Bezpośrednio po mszy, u stóp pomnika rozpoczął się wojskowy apel z udziałem asysty honorowej Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej i Szkoły Podoficerskiej MW oraz pododdziałów garnizonu Ustka: CSMW i Szkoły Podoficerskiej MW, Centralnego Poligonu Sił Powietrznych i 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego MW. Meldunek o gotowości pododdziałów do apelu, przyjął kmdr Grzegorz Okuljar. Pod koniec części oficjalnej uroczystości święta Wojska Polskiego, kompania honorowa oddała salwę honorową poprzedzoną odczytaniem „Apelu Pamięci”. Zaraz po tym delegacje gości, władze miasta, parlamentarzyści, samorządowcy i kombatanci złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem poświęconym „Ludziom Morza”. Ostatnim akcentem czwartkowych uroczystości było przekazanie dowódcy okrętu ORP „Gopło” wieńców, które zgodnie z wojskową tradycją rzucone zostały do Bałtyku, w ten sposób oddając hołd marynarzom.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest co roku w rocznicę „Cudu nad Wisłą” czcząc w ten sposób pamięć o bohaterach, którzy złożyli w imię wolności ofiarę własnej krwi i życia. 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy miała miejsce bitwa, w której polska armia odrzuciła atak bolszewików, ratując tym samym dopiero co powstałą Polskę Niepodległą.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych