BIP
Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce
Aktualności
Studenci Legii Akademickiej rozpoczęli szkolenie
20.08.2019
W niedzielę, 18 sierpnia, w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej rozpoczął się drugi turnus szkolenia studentów Legii Akademickiej.

W niedzielę, 18 sierpnia, 97 studentów ochotników przekroczyło bramy koszar Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, by odbyć szkolenie w ramach Legii Akademickiej - szkolenia uruchomionego w 2017 roku przez MON i skierowanego do studentów.

Szkolenie zostało podzielone na dwie części zasadnicze: na cześć teoretyczną – realizowaną na uczelniach w trakcie roku akademickiego (30 godzin lekcyjnych) oraz część praktyczną realizowaną w jednostkach, centrach i ośrodkach szkolenia, która będzie trwać 6 tygodni i podzielona jest na dwa moduły:

- moduł szkolenia podstawowego zakończony egzaminem i złożeniem przysięgi, która odbędzie się w sobotę, 7 września;

- moduł szkolenia podoficerskiego zakończony egzaminem i mianowaniem na pierwszy stopień podoficerski.

Swoje korzenie obecna Legia Akademicka czerpie z ochotniczej formacji wojskowej o tej samej nazwie utworzonej 11 listopada 1918 roku z młodzieży studenckiej uczelni warszawskich, w większości członków Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). 26 listopada 1918 roku została przeformowana w regularny oddział piechoty Wojska Polskiego (36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej). Ponownie powołana do życia w 1929 roku, jako organizacja przysposobienia wojskowego słuchaczy wyższych uczelni w Polsce, działała z przerwami do roku 1939, a po 1989 roku została odtworzona jako stowarzyszenie.

20 sierpnia odbył się uroczysty apel z okazji inauguracji szkolenia Legii Akademickiej, na którym komendant CSMW kmdr Grzegorz Okuljar przywitał nowoprzybyłych studentów oraz wręczył uroczyście broń czterem żołnierzom. Dodatkowo, na tej samej zbiórce komendant wręczył wyróżnienia oraz akty mianowania na wyższy stopień wojskowy żołnierzom zawodowym z CSMW.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych