BIP
Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce
Aktualności
Żołnierze z CSMW przeprowadzili szkolenie B.L.O.S.
06.12.2019
W dniach 25-26.11.2019 r. odbyła się kolejna edycja kursu podstawowego z zakresu walki i bezpiecznego posługiwania się bronią - B.L.O.S. typu A.


Jednym z podstawowych zadań każdego żołnierza jest doskonalenie i podnoszenie swoich indywidualnych umiejętności strzeleckich. Warunkiem sprawnego i bezpiecznego posługiwania się bronią na polu walki ale także podczas licznych szkoleń wojskowych jest znajomość zasad i przestrzegania idei określonej jako B.L.O.S. - to skrót od słów Broń, Lufa, Otoczenie, Spust.

Tego typu ćwiczenia zrealizowane zostały w ubiegłym tygodniu ( 25 – 26.11.) w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce i odbyły się w oparciu o obiekty szkoleniowe CSMW. Żołnierze z CSMW oraz SPMW pod okiem doświadczonych instruktorów: st. chor. szt. mar. Krzysztofa RUCZAJA oraz st. chor. szt. mar. Andrzeja MOKIJEWSKIEGO, zgodnie z planem szkolenia realizowali zadania strzeleckie z broni wojskowej, w trakcie których skupiano się na wypracowaniu zasad określonych w B.L.O.S. Jak twierdzą instruktorzy: - z każdym kolejnym przeszkolonym żołnierzem z zakresu systemu BLOS widzimy u nich większą świadomość w bezpiecznym posługiwaniu się bronią – powiedział st. chor. szt. mar. Andrzej MOKIJEWSKI. Szkolenia B.L.O.S. z definicji odbywają się na trzech poziomach – kontynuował st. chor. szt. mar. Krzysztof RUCZAJ - Poziom A osiąga się podczas 8 godzinnych ćwiczeń i jest on obowiązkowy. Poziom B przeprowadzany jest w formie kilkudniowego kursu, natomiast poziom C – jest to kurs tzw. instruktorski, po ukonczeniu którego instruktor B.L.O.S. może prowadzić kursy poziomu A i B – dodaje. Kolejne szkolenia typu B.L.O.S. kadra centrum zaplanowała już w zbliżającym się 2020 roku.

 

 Galeria            


Zobacz załączony dokument >>>
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych