2019 roku w CSMW na planowanych 145 przedsięwzięć szkoleniowych zostało zrealizowanych 140, w których uczestniczyło 2422 słuchaczy. Dodatkowo zorganizowano i przeprowadzono 5 kursów doskonalących dla 82 słuchaczy, 5 szkoleń żołnierzy rezerwy dla 52 żołnierzy, 1 specjalistyczną praktykę podchorążych Akademii MW dla 28 podchorążych, 2 praktyki dowódcze dla 10 podchorążych AWL oraz zorganizowano i przeprowadzono 4 imprezy sportowe rangi mistrzowskiej, w których wzięło udział 348 uczestników.
W sumie prawie 3000 słuchaczy żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej odbyło szkolenie w różnych formach. Centrum zrealizowało 17 szkoleń specjalistycznych i 4 krótkoterminowe obozy szkoleniowe dla młodzieży klas mundurowych. W sumie wysiłek szkoleniowy w głównych kategoriach działalności wyglądał następująco:
Realizacja programów szkoleniowych możliwa jest dzięki bazie szkoleniowej, która w miarę możliwości finansowych państwa jest modernizowana. W chwili obecnej Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej dysponuje następującymi obiektami:
− place treningów ogniowych nr 1 i 2;
− ośrodek szkolenia inżynieryjno – saperskiego;
− ośrodek szkolenia z zakresu OPL;
− place ćwiczeń taktycznych nr 1 i 2;
− plac szkolenia terenoznawstwa;
− plac szkolenia łączności;
− strzelnica garnizonowa typu C;
− strzelnica pistoletowa i broni małokalibrowej;
− szkolna rzutnia granatów ręcznych;
− ośrodek szkolenia do walki z pożarami i wodą na okręcie - komora dymowa, treningowe stanowiska gaśnicze, komora rozgorzeniowa, płaszczyzna pożarowa oraz treningowy basen ppoż.;
− plac szkolenia z OPBMR oraz napalmowy tor przeszkód;
− hala sportowa, pływalnia kryta i sala ćwiczeń siłowych;
− ośrodek szkolenia fizycznego - stadion i ośrodek sprawności fizycznej;
− 64 gabinety specjalistyczne i sale wykładowe;
− hala silników;
− ośrodek symulacji działań.
Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej dysponuje 42 urządzeniami szkolno- treningowymi (UST). Należą do nich m.in. system szkolno-treningowy „Śnieżnik”, symulator mostka nawigacyjnego, zespół taktycznych mostków nawigacyjnych, symulator pracy bojowej operatorów broni podwodnej, symulator siłowni okrętowej, symulator obrony przeciwawaryjnej okrętu, zestaw szkolno-treningowy do symulacji pracy maszyn, urządzeń i systemów siłowni okrętowej, symulator sygnalizacji, radiostacji okrętowej czy tez stacji radiolokacyjnej.
Aktualnie trwa realizacja zadania „Modyfikacja bazy szkoleniowej Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce w zakresie symulatorów i trenażerów, systemów dowodzenia i łączności”, która pozwoli na dostosowanie bazy szkoleniowej symulatorów i trenażerów Centrum do aktualnie eksploatowanego sprzętu łączności i dowodzenia w Marynarce Wojennej. W celu zapewnienia możliwości zdalnego szkolenia przez Centrum istnieje potrzeba zaimplementowania zintegrowanej interaktywnej platformy szkoleniowej oraz przeprowadzenia cyfryzacji i wirtualizacji zasobów, a następnie ich integracji i migracji do technologii sieciowej (WEB). W ramach realizacji zadania zostaną zmodernizowane symulatory radiostacji RRC 9210 firmy Radmor, systemu radiowego TETRA oraz zmodyfikowany zostanie trenażer łączności satelitarnej.
Do najważniejszych zadań inwestycyjnych w 2020 roku należy modernizacja zespołu poligonowo - szkoleniowego w CSMW, która została ujęta w "Planie Inwestycji Budowlanych SZ RP w latach 2021 - 2035 z uwzględnieniem roku 2020." Na obecną chwilę prowadzone są czynności zmierzające do wyłonienia wykonawcy oraz zmiany dokumentacji budowlanej. Proces rozbudowy zespołu poligonowo - szkoleniowego w tym strzelnicy bez ogniowej z wykorzystaniem trenażera ORLIK został rozpoczęty w 2008 roku, jednak ze względu na trudności finansowe, inwestycja była przenoszona na kolejne lata.
Celem modernizacji istniejącego zespołu poligonowo - szkoleniowego jest przygotowanie obiektu do szkolenia załóg okrętowych z zakresu obrony przeciwawaryjnej okrętu obejmującej walkę o żywotność i niezatapialność okrętu (w tym walkę z wodą i pożarami na okręcie, usuwanie typowych uszkodzeń okrętu oraz szkolenia z zakresu wykorzystania aparatów oddechowych), współpracy jednostek pływających z portowymi strażami pożarnymi, jak również z zakresu szkolenia z ratownictwa morskiego (wykorzystania indywidualnych i zbiorowych środków ratunkowych). W ramach tego samego zadania znajduje się budowa ośrodka szkolenia inżynieryjno - saperskiego oraz placu ćwiczeń taktycznych.