Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej wykorzystując swoje zasoby osobowe i możliwości szkoleniowe, otrzymało zadanie przeszkolenia mundurowych ratowników po kursach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Medycznej (KPP) z zakresu uzyskania zdolności do wsparcia medycznego wojsk i cywilnej służby zdrowia w związku z występowaniem stanu epidemii Covid -19. W Centrum zostały utworzone dwa Mobilne Zespoły Szkoleniowe, złożone z instruktorów- ratowników medycznych. Zespoły odpowiedzialne są za wyszkolenie przeszło 260 żołnierzy z wytypowanych jednostek wojskowych. Zajęcia realizowane będą nieprzerwanie do 8 listopada (z wyjątkiem Święta Zmarłych) zarówno w CSMW jak i w miejscach stacjonowania jednostek wojskowych m.in.: 3. Flotylla Okrętów, Komenda Portu Wojennego w Gdyni, Centralny Poligon Sił Powietrznych, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża, Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej czy 6. Ośrodek Radioelektroniczny. Tematyka szkolenia obejmuje informacje i umiejetności dotyczące profilaktyki i metod walki z koronawirusem. Żołnierze zostaną zapoznani z obowiązującymi zasadami epidemiologicznymi i metodami rozpoznania zakażenia SARS – CoV - 2, w tym:
- regułami posługiwania się indywidualnymi środkami ochrony osobistej - bezpieczne zakładanie i zdejmowanie kombinezonu, używanie masek oraz przyłbic,
- z procedurami postępowania wobec pacjentów podejrzewanych o zakażenie COVID-19,
- z zasadami pobierania materiału biologicznego – wymazu i przestrzegania higieny rąk ,
- procedurami zbierania i przechowywania zabezpieczonych próbek oraz technik przeprowadzania wywiadu ratowniczego.
Realizacja tego szkolenia podyktowana jest rozwijającym się w naszym kraju stanem epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS CoV-2. Celem tego przedsięwzięcia jest wyszkolenie jak największej liczby żołnierzy będących później wsparciem dla cywilnej służby medycznej i organów administracji państwowej.