Lektorat Języków Obcych wchodzi w skład Wydziału Dydaktycznego CSMW. Głównym zadaniem Lektoratu jest pełne zabezpieczenie i realizacja procesu nauczania języka angielskiego dla żołnierzy Rodzajów Sił Zbrojnych.
W celu realizacji zadania głównego, Lektorat organizuje kursy językowe prowadzone zgodnie z porozumieniem NATO STANAG 6001, w zakresie znajomości języka angielskiego w czterech sprawnościach językowych (słuchanie, mówienie, czytanie, pisanie), na dwóch poziomach nauczania w wymiarze :
-poziom 1 (podstawowy) – 590 godz.
-poziom 2 średnio zaawansowany) – 590 godz.
Lektorat realizuje inne, dodatkowe zadania i przedsięwzięcia. Do najważniejszych należy zaliczyć:
- prowadzenie kursów wyrównawczych
- redagowanie testów egzaminacyjnych,
- tworzenie lub nowelizacja szczegółowych programów szkolenia z języka angielskiego;
- prowadzenie egzaminów pokursowych oraz eksternistycznych na poziomach 1 i 2;
- udział w pracach komisji egzaminacyjnych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Języków Obcych MON,
- prowadzenie zajęć doskonalących z języka angielskiego dla kadry CS MW,
KURSY
Zgłaszanie kandydatów na kursy językowe języków obcych odbywa się na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 września 2014 r. w sprawie nauki żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1352) oraz Decyzji Ministra Obrony Narodowej nr 251/MON. Zgłoszenie kandydata organ kierujący przesyła drogą służbową nie później niż na 3 miesiące przed planowanym rozpoczęciem kursu.
Kandydaci na eksternistyczne sesje egzaminacyjne organizowane przez LJO CSMW zgłaszają się bezpośrednio do swojego dowódcy jednostki pismo o skierowanie na egzamin eksternistyczny , a następnie po uzyskaniu zgody swojego dowódcy jednostki przesyłają pismo do komendanta CSMW z wnioskiem o zakwalifikowanie na egzamin eksternistyczny. O zakwalifikowaniu na sesję decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego celowe jest wcześniejsze przesłanie list kandydatów na egzamin. Wniosek zgłoszeniowy musi zawierać stopień, imię i nazwisko, imię ojca, datę i miejsce urodzenia, podległość kadrową oraz aktualny Standardowy Profil Językowy (SPJ). Listę osób zakwalifikowanych na egzamin CSMW przesyła zwrotnie pismo do organu zgłaszającego. Przystępując do egzaminu należy posiadać dowód tożsamości oraz aktualne świadectwo znajomości języka lub jego potwierdzoną kopię. W razie negatywnego wyniku którejkolwiek ze zdawanych sprawności językowych, ponowny egzamin na tym samym poziomie, nie może odbyć się przed upływem 3 miesięcy od dnia egzaminu, z wyjątkiem kandydatów na żołnierzy zawodowych.